★ כוכב לכת - קטגוריות לפי מיקום ..

                                     

★ כוכב לכת

כוכבית או כוכב שמיים גרם, שזה לא כוכב, מוגדרת על פי האיגוד האסטרונומי הבינלאומי באופן הבא:

במערכת השמש: א נמצא במסלול קבוע סביב השמש, ב בעל מסה גדולה דיה כדי שכוח המשיכה שלו יצור צורה הקרובה לצורה כדורית, ג הוא מפנה את מסלולו מעצמים אחרים,

או מחוץ למערכת השמש:

1 נמצא במסלול קבוע סביב כוכב או שאריות של כוכב, 2 המסה שלו מתחת למסה הדרושה להיתוך תרמו-גרעיני של דאוטריום, 3 בעל דרישות מסה/גודל למעמד פלנטרי במערכת השמש שלנו, כוכב לכת מקיף את השמש

לעומת השמש, שהיא כוכב זה פולט קרינה אלקטרומגנטית - כוכבי הלכת המקיפים את השמש אינם מקרינים אור: המסה שלהם הוא הרבה יותר קטן מאשר המסה של הקל כוכבים, והלחץ במרכז שלהם אינו מאפשר משמעותית מספיק תגובות גרעיניות, פולטים כמות ניכרת של אנרגיה. לכן, הם לא צריכים את האור של עצמו, אבל הם עדיין לזרוח בעזרת אור השמש הפוגע בהם.

ההגדרה של כוכב לכת במערכת השמש היה הודיע על ידי האיגוד האסטרונומי ב-2006, בעוד ההגדרה של תוספת-השמש הכוכב הוצג בשנת 2003. הודעות אלה נועדו להסדיר רשמית הגדרות בשטח, לאחר עשרות שנים של תגליות. בהתאם לכך, מערכת השמש מכילה שלושה סוגים של גופים:

 • גמד כוכבי לכת. (Dwarf planets)
 • כוכבי הלכת. (Planets)
 • גופים קטנים במערכת השמש.

על פי אותן הגדרות במערכת השמש שמונה כוכבי לכת - ארבע כוכבי לכת כוכב חמה, נוגה, כדור הארץ, מאדים, ואת ארבעת ענקיות הגז צדק, שבתאי, אורנוס ונפטון. בעבר פלוטו נחשב גם כוכב, אבל המצב שלו היה שונה כדי כוכב גמד.

מבחינה פיזית, אין הבדל משמעותי בין כוכבי הלכת במערכת השמש ואת exoplanets, אז לפעמים הם קוראים את שתי קבוצות "exoplanets". מדעי ענף מחקרי כוכבים נקרא מדעני והוא משלב החלל מדע כדור הארץ. מדע.

                                     

1. היסטוריה. (History)

לאורך ההיסטוריה האנושית, רבים ניסו לחקור את גרמי השמים, אז את מדע האסטרונומיה נולד. תת-ענף של מדע, כוכבי אסטרונומיה, חקר את הגופות, ובמיוחד את כוכבי-הלכת במערכת השמש.

בעת העתיקה, לא היה נהוג לראות את כדור הארץ ככוכב לכת. במקום זאת, רווחה הסביר כי הכוכבים הם ניתן לראות בעין בלתי מזוינת-סובבים את כדור הארץ, אשר עומד במקומו ראיתי את המודל הגאוצנטרי. היום, heliocentric המודל הפך להיות יותר מקובל בקרב הקהילה המדעית לצורך לחזות את המיקום של כוכבי הלכת בשמים.

עם הפיתוח של הטלסקופ השמיים חוקרים גילו כוכבי לכת חדשים, כך את המראה של מערכת השמש בעיניים של המין האנושי השתנה מספר פעמים:

 • 1845-12 כוכבי לכת עם Astria.
 • 1852-8 כוכבי הלכת בלי אסטרואידים.
 • 1846-13 כוכבי לכת עם נפטון.
 • 1781-7 כוכבי לכת עם אורנוס.
 • 1930-9 כוכבי לכת עם פלוטו.
 • 1851-23 כוכבים. (1851-23 stars)
 • 1543-6 כוכבים. (1543-6 stars)
 • 1807-11 כוכבים. (1807-11 stars)
 • 2006-8 כוכבי הלכת בלי פלוטו.

כאשר הם גילו את גופות חדשות קרס, פאלאס, ionu ו-וסטה במסלול סביב השמש באזור שבין מארס ויופיטר הם היו מוגדרים כמו כוכבי לכת, ונשאר כזה במשך 5 עשורים. אבל מאוחר יותר, כאשר גופים אחרים התגלו באזור זה, הוחלט לשלול מהם את מעמדם, כמו כוכבי לכת, להגדיר אותם כמו אסטרואידים. רבים היריבים טען כי קרס היה גדול מדי כדי להיחשב פשוטה אסטרואיד אבל הקול של היריבים לא היה חזק מספיק ואת המיקום שלו, כמו אסטרואיד לא השתנה.

דבר דומה קרה כאשר ב-1930 גוף חדש התגלה בקצה מערכת השמש, פלוטו, אשר מיד נחשב הכוכב החדש - התשיעית במספר. את מעמדו בתור הכוכב נשאר במשך 7 עשורים, אך מצב זה היה מתערער כאשר בשנת 2003 נוסף, הרחוק יותר, הגופה התגלתה, גדול יותר מאשר פלוטו ב-5% - בשם אריס. קודם הם רצו להגדיר אריס כמו הכוכב העשירי, אבל זה חייב להגדיל את מספר כוכבי הלכת 13 מאז עוד יותר רחוק גופות נמצאו תואם את ההגדרה.

ב-2006, אסטרונומים מכל רחבי העולם התכנסו תחת האיגוד האסטרונומי הבינלאומי, את רשמי העולם. הגוף אחראי על מדע אסטרונומיה, כדי להחליט אם להגדיל את מספר כוכבי הלכת שוב, או כדי לשלול את מעמדו של פלוטו. לאחר דיונים, ויכוחים וגם את ההצעות השונות, הוחלט לשנות את ההגדרה של כוכב שוב להוסיף קטגוריה חדשה - כוכב גמד, אשר יתאים קטנים, גופים כגון אסטרואידים קרס, כמו גם את טרנס-Neptunian גופות פלוטו Varis. ב-2016, השערה פורסם על קיומו של כוכב הלכת התשיעי.

                                     

2. שמות של כוכבי לכת. (Names of planets)

בעולם המערבי שמות של כוכבי הלכת במערכת השמש מבוססים על שמות של אלים מן המיתולוגיה היוונית, הרומית במיתולוגיה. באירופה, זה היה היוונים מי נתן שמות הראשון גילה את כוכבי לכת, אך מאוחר יותר, עקב ההשפעה של האימפריה הרומית, ולאחר מכן, תחת השפעת הכנסייה הקתולית, כוכבי הלכת שהיו ידועים כמו רומי-לטיני ולא לפי שמות יווניים.

הרומאים מוערך היוונים לבין חלקתי איתם את התרבות, המנהגים ואת האלים - אבל עם שמות שונים. רק בשלהי תקופת הרפובליקה הרומית את רומן המכתבים שאול רוב עלילות האלים היווניים. ויישמנו אותם לאלים שלהם. מאוחר יותר, כאשר הרומאים למד יוונית אסטרונומיה הם נתנו את שבעת כוכבי הלכת את השמות של האלים שלהם:

 • יופיטר היה בשם הרומאים יופיטר וגם היוונים זאוס.
 • ונוס נקרא אצל הרומאים ונוס ואת היוונים אפרודיטה.
 • חם כוכב ששמו הרומאים מרקיוריוס וגם היוונים הרמס.
 • שבתאי נקרא על ידי הרומאים שבתאי, היוונים קרונוס.
 • מאדים נקרא אצל הרומאים במרץ, בעוד היוונים ארס.

כאשר עוקבות כוכבי לכת התגלו במאה ה-18 ולא במאה ה-19 מותאמת אישית של שמות משתנים:

 • אורנוס השם העברי: אורון בשם אחרי אורנוס מן המיתולוגיה היוונית.
 • נפטון השם העברי: rahev קרוי על שם האל הרומאי נפטון שלה עמיתו היווני פוסידון.
                                     

3. כוכבי הלכת במערכת השמש. (Planets in the solar system)

ערך מורחב – מערכת השמש

על פי האיגוד האסטרונומי הבינלאומי IAU מערכת השמש מכילה 8 כוכבי לכת:

 • אורון אוראנוס. (Oron Uranus)
 • חמה-כוכב מרקורי. (Hot babe-planet Mercury)
 • רחב-נפטון. (Wide-Neptune)
 • שבתאי-סאטורן. (Saturn-Saturn)
 • יופיטר-יופיטר. (Jupiter-Jupiter)
 • הארץ. (Country)
 • ונוס-ונוס. (Venus-Venus)
 • מארס-מאדים. (Mars-Mars)

סדר הכוכבים ניתן לזכור על פי הנתונים שלהלן זכרוניות:

M y V ery E ager M other J ust S erved U s N oodles אמי הנלהבת מאוד הגישה לנו כרגע אטריות. או לפי המנמוניקה הבאה: כ רגע נ פל כ דור מ עץ צ הוב ש בגינה, א מרנו נ יקח.

את ראשי התיבות של המשפט הם ראשי התיבות של כוכבי הלכת:

M ercury, V enus, E arth, M ars, J upiter, S aturn, U ranus, N eptune
                                     

3.1. כוכבי הלכת במערכת השמש. קטגוריות. (Categories)

כוכבי הלכת במערכת השמש היו מסווגים לפי ההרכב שלהם לשלוש קטגוריות:

 • כוכבי לכת-אלו הם כוכבי הלכת וכנראה גם גמד כוכבי לכת דומה בהרכבו לכדור הארץ. הם מורכבים בעיקר של סלעים מאז רוח השמש התפוצץ רוב חומר נדיף. קטגוריה זו כוללת את חמה, נוגה, כדור הארץ ומאדים, ואם אתה מחשיב את הגמד כוכבים קרס גם ייכלל בקטגוריה זו יחד עם רבים אסטרואידים הנמצאים בחגורת האסטרואידים.
 • ענקיות הגז-כל אלה הם כוכבי לכת המורכב בעיקר של גזים, הם הרבה יותר מאסיבי מאשר כוכבי לכת. קטגוריה זו כוללת את צדק, שבתאי, אורנוס ונפטון.
 • טרנס-Neptunian גופות. אלה גופים שהם מעבר הנוכחי מסלולו של כוכב הלכת נפטון. קטגוריה זו כוללת את הגמד כוכבי הלכת פלוטו, אריס, haumiya, maka-Maka ואחרים.
                                     

3.2. כוכבי הלכת במערכת השמש. משני קטגוריות. (From two categories)

כמה קטגוריות מחולקים משני סוגים:

 • Plutino-קטגוריית משנה של טרנס-Neptunian גופות מסלולי תהודה של 2:3 עם נפטון. לקבוצה זו שייכים פלוטו, orcos ו-Ixion.
 • ענק הקרח - קטגוריית משנה של הגז ענקים, שהם פחות מסיבי מזה של שאר ענקיות הגז, יש מחסור של מימן והליום. לקבוצה זו שייכים כוכבי הלכת הענקיים אורנוס ונפטון.
 • ענק הגז - קטגוריית משנה של ענקיות הגז, אשר הם מסיביים יותר מאשר שאר ענקיות הגז, יש כמות גדולה של מימן והליום. לקבוצה זו שייכים כוכבי הלכת הענקיים צדק ושבתאי.
                                     

3.3. כוכבי הלכת במערכת השמש. קטגוריות משנה של גופים מאותו סוג באותה קטגוריה. (Subcategories of entities of the same type in the same category)

 • קרח גמד - קטגוריית משנה קפוא של כוכבי לכת ננסיים, טרנס-Neptunian גופות. לקבוצה זו שייכים הגמד כוכבי הלכת פלוטו, haumiya, maka-maka Varis.
 • Plutoid-קטגוריית משנה של כוכבי לכת ננסיים, טרנס-Neptunian גופות. לקבוצה זו שייכים הגמד כוכבי הלכת פלוטו, haumiya, maka-maka Varis.


                                     

3.4. כוכבי הלכת במערכת השמש. תכונות. (Features)

כל כוכבי הלכת המקיפים את השמש מהווים מסלול הפוך כיוון השעון אם מסתכלים על המערכת כולה מעל הקוטב הצפוני של השמש. משך להשלים סיבוב סביב השמש נקראת שנה. שנה אחת של כוכב תלוי מרחקו מן השמש. את שהמרחק מן השמש, את כבר את מסלולו של כדור הארץ לאט יותר מהמהירות שלו מאז הוא פחות מושפע על ידי כוח הכבידה של השמש, אז אורכו של השנה עליות.

עדיין טוב יותר, כוכבי הלכת מסתובבים סביב עצמם על ציר מרכזי. משך להשלים את הסיבוב של כוכב הלכת סביב עצמו נקרא יום. כל כוכבי הלכת סובבים על ציר בכיוון ההפוך לכיוון השעון באותו הכיוון שבו הם מסתובבים סביב השמש חוץ ונוס ואורנוס אשר סובבים סביב עצמם עם כיוון השעון. "יום" של כוכבי הלכת השונים אינה תלויה מרחק מהשמש או מאפיינים אחרים, בעוד ונוס אורכו של יום הוא 243 ימים של כדור הארץ, ואת אורך היום על הגז ענקים הוא קטן יותר מאשר יום אחד, כדור הארץ.

עוד מאפיין חשוב של כוכבי הלכת הוא השיפוע של ציר הטיה ציר אשר קובע את זווית את כדור הארץ ביחס לקו המשווה של השמש. מאפיין זה משפיע ישירות על כמות האור שמקבל כל הקוטב של הכוכב, ובכך העונות של כוכבי הלכת ועל האקלים נוצרות לאורך כל השנה. בצדק הציר שיפוע נמוך מאוד, לכן שלה עונתיים. התנודות הן מינימליות. אורנוס, מצד שני, יש קיצונית ציר מדרון שזה כמעט על צידו.

כוכבים כמו השמש וגופים שמימיים אחרים נראה "זורח" במזרח ו"עורבים" במערב בגלל סיבוב כדור הארץ סביב עצמו. אבל, אם אתה משווה את מעמדה של הארץ ביחס לכוכבי השבת אחרי לילה ניתן להבחין כי הכוכבים הם לאט "לגלוש" לכיוון המזרחי של מפת השמיים. זה גלישה נקרא תקדים תנועה איטית מאוד ולא ניתן להבחין במהלך לילה אחד. מאדים למשל יהיה להשלים את כל הסיבוב מזרחה על פני מפת השמיים במשך כמעט שנתיים. תופעה זו היא בשל העובדה כי כוכבי הלכת זזים כל הלילה קצת יותר "מזרחה" במסלולם סביב השמש.

פעם בתוך מעגל שאורכו כמו האורך של synodic המחזור של הכוכב מאט את תנועת המזרחי השני של מפת השמיים, עוצר, ומתחיל לנוע בכיוון ההפוך - כלומר מערבה, לחצות את מפת השמיים. זה החלק האחורי תנועה או הנסיגה של הכוכב. מאחור תנועה כמו הקדמון הוא איטי והוא יכול רק להיות מכובדים על ידי השוואת המיקום של כוכב הלכת שאר מפת השמיים מלילה ללילה. הנסיגה נמשכת במשך מספר שבועות בין 41 ימים מארס ועד 158 ימים נפטון ולאחר מכן את כדור הארץ מאט את תנועתו לאחור, עומד שוב, וחוזר למצב רגיל תנועה מזרחה על פני מפת השמיים.

* יחסי לכדור הארץ.                                     

3.5. כוכבי הלכת במערכת השמש. כוכבי לכת ננסיים. (Dwarf planets)

ערך מורחב – כוכב לכת ננסי

לפני 2006, רוב גדול גופות נמצאו סווגו כוכבים, אבל השנה חלק מהגופות היו מחדש מסווג כמו גמד כוכבי לכת מאז המסה שלהם והרכב היו שונים מן המקובל כוכבי לכת.

עד כה, חמישה גופים מסווגים כמו גמד כוכבים:

* יחסי לכדור הארץ.

                                     

4. מהחלל החיצון הארץ. (From outer space to Earth)

ערכים מורחבים – כוכב לכת חוץ-שמשי, כוכב לכת דמוי ארץ

חוצן הארץ הוא כוכב לכת זה לא בתחום של מערכת השמש, והיא כוללת שאינה השמש כדור הארץ. החל מינואר 2016, גילויים של 2.049 כגון כוכבי-לכת אושר ועוד אלפים מועמדים זוהו. ב-18 בינואר, 2007, הקורו לוויין של סוכנות החלל האירופית שוגרה לגלות נוספות אחרות-כוכבי לכת. ב-6 למרץ, 2009, את טלסקופ החלל קפלר שוגר, אשר נועד גם כדי למצוא כוכבי לכת מחוץ לכדור הארץ. החל מ-2011, ההתפלגות של המועמדים על כוכבי הלכת, כולל אלה עדיין לא אישר כי קפלר מצא הוא כ-50% נפטון-כמו ואורנוס על 40% כוכבי לכת סלעיים וכ-10% יופיטר-כמו או יותר מאשר צדק. בנוסף יש גם סוג של כוכבי לכת נקראים כוכבי הלכת הארציים אשר הראשון ביניהם הוא גילה קפלר 10b

                                     

5. קישורים חיצוניים. (External links)

 • ריכוז דיווחים ופרשנויות לגבי ההחלטה של ה-IAU, באתר "ידען".
 • אבא שלי belizovsky, שפיצר מגלה איך כוכב נולד, באתר" ידען", 28 בספטמבר, 2009.
 • הכוכב, אנגלית האנציקלופדיה בריטניקה באתר.
                                     
 • כוכבי לכת ב 2, 700 מערכות שונות. ידועים גם גופים דמויי כוכב לכת שאינם מקיפים כל כוכב המכונים כוכבי לכת תועים אך הם אינם מוגדרים ככוכבי לכת כוכבי לכת
 • כוכב לכת ארצי באנגלית: Terrestrial Planet המכונה גם כוכב לכת סלעי, הוא כוכב לכת מאופיין בדחיסות, הרכב סלעי, ובניגוד לענק גזים יש לו קרקע מוצקה. כוכב
 • מדויקת גרם השמיים איננו לוויין של כוכב לכת או של גרם שמים אחר. לפי הגדרה זו, פלוטו, שנחשב מאז גילויו לכוכב לכת הוא כוכב לכת ננסי מכיוון ש לא פינה את סביבותיו
 • כוכב לכת תועה באנגלית: Rogue planet הוא עצם בעל מסה של כוכב לכת שאינו קשור כבידתית לכוכב כלשהו, ולכן נע בתווך בין - כוכבי כגוף עצמאי. ישנם דיווחים על
 • כוכב לכת דמוי ארץ נקרא גם תאום ארצי, אנלוג ארצי, באנגלית: Earth analog, Twin Earth, Earth - like planet הוא מין כוכב לכת מחוץ למערכת השמש בו תנאי סביבה
 • כוכב לכת תשיעי הוא שם זמני שהוענק לכוכב לכת היפותטי במערכת השמש, החג במסלול מרוחק יותר ממסלולו של פלוטו. האפשרות שכוכב הלכת הזה קיים הוצעה ב - 2016 על ידי
 • קדם - כוכב לכת או פרוטופלנטה באנגלית: Protoplanet הוא גרם שמים דמוי כדור הנמצא בשלב התפתחותי לפני כוכב לכת זהו עובר פלנטרי הנמצא בדיסקה קדם פלנטרית
 • ת יא ה באנגלית: Theia הוא כוכב לכת משוער שהיה קיים בראשית מערכת השמש. על פי ההשערה המקובלת של ההתנגשות הענקית, התנגש כוכב לכת זה בכדור הארץ הקדום לפני
 • נדידת כוכבי לכת או הגירת כוכבי לכת אנגלית: Planetary migration הוא תהליך בו כוכב לכת משנה את מסלולו סביב הכוכב אותו הוא מקיף. התהליך מתרחש בתקופות מוקדמות


                                     
 • איטי: כוכבי לכת חיצוניים גדולים יותר ורחוקים יותר מכוכבי לכת פנימיים ועל כן זמן מהירות המסלול שלהם סביב השמש הוא ארוך יותר באופן משמעותי מאשר כוכבי לכת פנימיים
 • שתורגם לעברית כ כוכב לכת מינורי - מתייחס לעיתים במשמעות צרה לאסטרואיד. כוכב לכת מינורי הוא גוף שמיימי שאינו מוגדר ככוכב לכת ככוכב לכת ננסי, כירח, כמטאורואיד
 • לצדק אין כוכב לכת אלא אלפי גופים קטנים. מעל 150 שנה קראו המתנגדים לשינוי סיווגו של קרס בשל גודלו, ובשנת 2006 הוחלט לשנות את סיווגו לכוכב לכת ננסי. העצם נקרא
 • HAT - P - 9b הנקרא רשמית א ל ף הוא כוכב לכת חוץ - שמשי המרוחק כ - 1, 500 שנות אור בקבוצת הכוכבים עגלון. כוכב לכת זה התגלה בשיטת פוטומטריית מעבר Transit photometry
 • האסטרונומיה, והביא בסופו של דבר להורדת פלוטו ממעמדו ככוכב לכת רשמי ולהקטנת מערכת השמש לשמונה כוכבי לכת בלבד. עצם זה זכה לשם אריס רק ב 13 בספטמבר 2006, לאחר
 • ה או מ י ה שם מלא: 136108 האומיה באנגלית: 136108 Haumea הוא כוכב לכת ננסי מסוג גוף טרנס - נפטוני באזור הדיסק המפוזר של מערכת השמש. מסתו של האומיה היא
 • מערכת כוכבי לכת או מערכת פלנטרית באנגלית: Planetary System היא מערכת בה גרמי שמים שונים כמו כוכבי לכת כוכבי לכת ננסים, אסטרואידים, מטאורואידים, שביטים
 • ונוס הוא כוכב הלכת השני במרחקו מהשמש. מסלולו של נוגה הוא הקרוב ביותר למסלול כדור הארץ, וגודלו הוא הקרוב ביותר לגודל כדור הארץ. נוגה הוא כוכב לכת ארצי שהרכבו
 • Jupiter, יופיטר הוא ענק גזים וכוכב הלכת בעל המסה הגדולה ביותר במערכת השמש, החמישי במרחקו מן השמש והראשון בקטגוריית כוכבי הלכת הגזיים. צדק עשוי בעיקר מגז:
 • מוזכר כוכב חמה לראשונה בתלמוד הבבלי, בשמו המקורי כוכב בטרם נודעה ההבחנה בין גרמי השמיים השונים - כוכבים וכוכבי לכת הוספת המילה חמה לשם כוכב הלכת היא
 • המועמדים לקבלת סיווג של ככוכב לכת ננסי פלוטואיד בחודש יולי 2008 הוחלט לבסוף שהוא אכן עומד בקריטריונים והוא קיבל מעמד של כוכב לכת ננסי. מדיה וקבצים בנושא
 • כוכב לכת הליום אנגלית: Helium planet הוא טיפוס היפותטי של כוכב לכת חוץ שמשי המורכב מהליום. כוכב לכת זה עשוי להיווצר מננס לבן קל שאיבד חלק ניכר ממסתו
 • כוכב או שמש הוא גרם שמיים דמוי - כדור המורכב מחומר במצב צבירה פלזמה וגז. כוכב בניגוד לכוכב לכת מפיק קרינה משל עצמו על ידי היתוך גרעיני ופולט אותה לחלל


                                     
 • באנגלית: Tyche הוא כינוי לכוכב לכת אשר עד 2014 היו מדענים ששיערו את קיומו במערכת השמש באזור עננת אורט. טיכה אמור היה להיות כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש
 • ש ב ת אי בלועזית: Saturn, סטורן הוא כוכב הלכת השישי במרחקו מהשמש והשני בסדרת כוכבי הלכת הגזיים. את שבתאי מקיפות טבעות פלנטריות בשם טבעות שבתאי, שמכילות
 • הפרקים. מדיה וקבצים בנושא כוכבי הלכת בוויקישיתוף מידע על היצירה כוכבי הלכת באתר מיוזיק בריינז מידע על הקומפוזיציה כוכבי הלכת באתר AllMusic יוטיוב, יופיטר
 • מזוינת, ומשם חולקו כוכבי השמיים ונפלו לשתי קטגוריות, והן כוכב שבת וכוכב לכת כוכב שבת, הוא כוכב שנראה קבוע על מפת השמיים וכוכב לכת הוא כוכב שנע על גבי פני
 • ענק גזים הוא כינויים של כוכבי לכת המורכבים בעיקר מגזים. כוכבי לכת אלה מסיביים בהרבה מכוכבי הלכת הארציים. במערכת השמש יש ארבעה ענקי גזים: צדק, שבתאי, אורנוס
 • הטלוויזיה ובסרטי הקולנוע של זיכיון המדע בדיוני מסע בין כוכבים הפדרציה, הכוללת למעלה מ - 150 כוכבי לכת ואלפי קולוניות, המפוזרים לאורך למעלה מ - 8, 000 שנות אור
 • פינגווינים לבני אוזן. אתר האינטרנט הרשמי של כוכב לכת קשוח כוכב לכת קשוח במסד הנתונים הקולנועיים IMDb באנגלית כוכב לכת קשוח באתר דיסני סדרות באנגלית
 • רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים השלימה האימפריה את בנייתו של כוכב המוות הקיסרי, המצויד בתותח טורבו - לייזר אימתני, המסוגל להשמיד כוכב לכת שלם בירייה אחת. אולם

Users also searched:

כוכב לכת, קטגוריות לפי מיקום. כוכב לכת,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →